Arccaptain MIG205 Pro (EU) Multi-Process Welder Wholesale Welding Machine
Model: MIG205 PRO (240V)
Processes:MIG Flux Core MIG Lift TIG MMA Spool GUN Spot Welding
Features:
Bluetooth connectivity.
Plate thickness optional.
Weldable Matals: EC
Recommend Wire in: 0.023/0.030/0.035/0.040
Multi-function:hot start,arc-force,2T/4T,parameter storage,anti-stick,and VRD.
Quantity:
SKU:
1010EU00206
Visa PayPal Mastercard Shop Pay Generic Dogecoin
Why Business Customers Prefer to Choose ARCCAPTAIN MIG205Pro as TOP choice?
1. High Cost-Performance Ratio - Easier to Sell, Faster ROI
Best-in-Class Performance at a Competitive Price: Higher profit margins for businesses.
Fully Digital Design: Stable welding quality, fewer after-sales issues, and lower maintenance costs.
Versatile for Professional & Home Use: Wider customer base and more sales opportunities.
2. Innovative Smart Technology - Leading the Industry Trend,Product advantage
3. Superior Welding Performance - Meeting Various Industry Needs
4. Powerful Wire Feeding System - Faster & More Efficient Welding, Cost-Saving
Wire Feeder Power Doubled (from 20W to 40W): Ensures smooth and consistent wire feeding.
5. Designed for the Local Market - Easy Expansion to Global Trade
Supports Three Languages: Perfect for international sales.
Imperial Units & Localized Accessories: Seamlessly adapts to North American welding standards.
6. Ultimate Convenience - Easier to Sell for Businesses, Easier to Use for Customers
Smaller Size & Fully Digital Upgrade: Saves space, easier transportation and storage.
Custom Side Cover Handle & Hidden Hinge: Single-handed lid opening, sleek and modern design.
7. Enhanced Cooling & Triple Protection - Longer Lifespan, Lower Maintenance Costs
8. Safety Upgrades - Meeting Industry Procurement Standards
Technical Parameters
Technical Parameter Units Model
MIG205 Pro
Rated input voltage V AC120V±15% 50/60HZ AC240V±15% 50/60HZ
Rated input power KVA 5.9 8
Rated input current A 51.3 35.8
Welding current range (MMA) A 20--140 20--205
Welding current range (TIG) A 20--140 20--205
Welding voltage range (MIG) A 30--140 30--205
V 11--23 11--28
Wire feed speed range IPM 60-480 60-640
Rated duty cycle % 60 60
Open circuit voltage V U0: 67 U:11
Overall efficiency % 85
Enclosure class IP 21S
Power factor COSφ 0.72
Insulation class   H
Standard   ANSI/NEMA/IEC 60974-1
Noise db <70<>
Dimension inch 17.3x7.9x12.7
Weight kg/lb 20.5lb
Applicable electrode/wire inch 1/16"-1/8"
0.023"/0.030"/0.035"
1/16"-5/32""
0.023"/0.030"/0.035"/0.040"
MIG205PRO Welding Machine Package
1x ARCCAPTAIN MIG205PRO Welder
1x 10FT MIG Torch 3m
1x 10FT Ground Clamp 3m
1x 10FT Electronic Holder 3m
1x 10FT Gas Hose 3m
1x Regulator
2x Contact Tips: .030"&.035"
1x .035"/2lbs Solid Welding Wire
1x Dust Cover for Welder
More Features:
  • 6-IN-1 WELDER: This 205A MIG welder has 6 welding modes: Gas MIG/ Gasless MIG/ MMA Stick/ Lift TIG/Spot Welding/Spool Gun Aluminum Welding (Need to buy extra Lift tig torch and spool gun), meet your different requirements. This welder machine perfectly ideal for home DIY, garage, outdoor repairs, rusty metal, farm and road equipment, and maintenance and repairs.
  • PROFESSIONAL MIG WELDER: The MIG welder has 3 welding way: 2T/4T and Spot, to meets your needs. features some special functions that included: Inductance adjustment("-10-+10"), Burn-back adjustment(150-250ms), Spot time(0.5-5s), Pre-flow time(0-300ms) and Post-flow time(0-2s), which improve your welding efficiency. This is a graet welder for professional welder.
  • TECHNOLOGY UPGRADE: The MIG205PRO welder design with 40W wire feeding machine, maximum wire feed speed up to 640ipm. The welder 110V/220V design with 2 fans which make the welders cooling more efficient.
  • GOOD for BEGINNERS: The welder machine 110V/220V Design with SYNERGIC fuction for MIG welding. In "Syn" mode, the welder will automatically match the recommend current and wire feeding speed when selecting the diameter of welding wire and gas material. Easy to work with beginners.
WHY CHOOSE ARCCAPTAIN?
FROM CONCETP TO YOUR HANDS
INNOVATIVE DESIGN WITH GREAT FUNCTIONALITY
TESTING & QUALITY CONTROL
Deal ARCCAPTAIN Advantages
Packaging & Shipping
 MODEL    MIG205PRO
Input Voltage/Frequency   AC240V±15%  50/60HZ